Konfiguracja Sidemount

Nurkowanie sidemount (sidemount diving) – rys historyczny

Nurkowanie z butlą boczną jest niezwykle popularnym sposobem na eksplorację wąskich i ciasnych przestrzeni, ponieważ niweluje ograniczenia, którymi obarczone są tradycyjne konfiguracje back-mount z podwójnymi butlami. To podejście zyskuje na popularności wśród nurków rekreacyjnych, dla których ciężkie podwójne butle, używane w nurkowaniu jaskiniowym, są zbyt problematyczne. Sidemount diving wywodzi się z Anglii, gdzie był używany w częściowo zalanych jaskiniach. Następnie rozprzestrzenił się w Ameryce w połowie lat 70-tych i 80-tych, głównie dzięki Wesowi Skilesowi i innym nurkom jaskiniowym z Florydy, którzy po wprowadzeniu pewnych modyfikacji, wykorzystywali zalety tej konfiguracji w ciasnych korytarzach, do których nie można było wejść z butlą na plecach. W ten też sposób powstał styl florydzki “American sidemount”, który jest odmianą oryginalnego brytyjskiego stylu.

Konfiguracja Sidemount – zalety 

W ostatnich latach sidemount staje się coraz bardziej popularny ze względu na swoją wszechstronność i możliwość wyposażenia w zależności od rodzaju wybranej techniki nurkowania. Może być ustawiony w podstawowej konfiguracji z dwoma butlami lub w bardziej technicznej konfiguracji Tec Sidemount z dodatkowymi butlami bocznymi mocowanymi w podobnym układzie jak przy wykorzystaniu twina. W obu przypadkach sidemount, za sprawą zredukowanej wagi zapewnia mniejszy wysiłek w trakcie transportu sprzętu, a co za tym idzie mniejsze zużycie tlenu. W porównaniu do standardowych konfiguracji, nurek ma łatwiejszy dostęp do zaworów butli, automatów oddechowych i urządzeń pomiarowych. Dodatkowo dzięki temu, że zbiorniki są umieszczone pod pachami, nurek staje się bardziej opływowy, co umożliwia większą swobodę ruchu i przyjęcie dowolnej pozycji pod wodą. Usunięcie butli z pleców zwiększa także bezpieczeństwo, eliminując ryzyko zahaczenia sprzętem w ciasnej przestrzeni o nierównej powierzchni. 

Kurs Sidemount – dla kogo? 

Sidemount diving zrewolucjonizował sposób, w jaki badamy podwodne środowiska i nadal okazuje się nieoceniony dla osób zainteresowanych ekstremalnym nurkowaniem lub szukających większej swobody podczas nurkowania. Jest popularny wśród nurków technicznych, jaskiniowych i rekreacyjnych. Umożliwia eksplorację ograniczonych obszarów, takich jak jaskinie czy wraki, ale nadaje się także do nurkowania w otwartych wodach. 

Użycie butli bocznych ułatwia wchodzenie i wychodzenie z wody, ponieważ ciężar noszony na plecach jest drastycznie zredukowany.

Zalety te, elastyczność zastosowania i zwiększony aspekt bezpieczeństwa czynią konfigurację sidemount niezwykle atrakcyjną opcją nawet dla początkujących nurków, którzy chcą przystępnego i prostego setupu bez poświęcania jakości lub wydajności.

Sprawdź nasz sprzęt dostosowany do Sidemount: 

#tecline sidemount, #automaty do sidemount